Dráma detí v Burkine Faso – namiesto školy násilie a chudoba

V oblastiach pri hraniciach Burkiny Faso so štátmi Mali a Niger už dnes nenájdete žiadne školy. Teroristické bunky operujúce v regióne niektoré zo škôl vypálili a mnohých tamojších učiteľov zavraždili. Situáciu nám približuje misionár a kňaz Marco Prada, ktorý sa opiera o správu Osobitnej zástupkyne OSN pre deti a ozbrojené konflikty Virginie Gambovej. Členovia radikálneho Islamského štátu a skupiny Boko Haram sú zodpovední nielen za množstvo útokov na školské zariadenia, ale aj za vraždenie a zmrzačovanie detí na severe krajiny.

Otec Prada hovorí, že dôsledky takéhoto násilia sú hrozivé – vzdelávací systém na severe Burkiny Faso je už dlhšie ako rok doslova v troskách. Státisíce utečencov a vnútorne vysídlených ľudí opúšťajú severné končiny krajiny, ktoré sú teroristickým epicentrom a putujú smerom na juh. Deti nie sú ukrátené len o vzdelávanie, ale čelia viacerým existenčným hrozbám. Mnohé z nich sú terčom násilného náboru džihádistov, ktorí si hľadajú lacných detských vojakov do svojich radov. Pre násilie teroristov je milosrdenstvo neznámym pojmom. Len prednedávnom neznáma skupina ozbrojených mužov zabila najmenej 50 ľudí počas útoku na dedinu Petabouili. Medzi obeťami boli aj ženy a deti. Časté a náhodné útoky podobného charakteru sú dôvodom, prečo od roku 2015 už viac ako jeden milión obyvateľov opustilo svoje domovy.

Uprostred násilia a strachu pôsobia v Burkine ako svetlý maják nádeje misionári, ktorí sa aj v takýchto extrémnych podmienkach zaviazali bojovať za právo detí na vzdelanie. Podľa správ mimovládnych organizácii terorizmus v krajine znemožnil pravidelnú školskú dochádzku až 350 000 deťom. Práve kvalitné vzdelanie je podľa otca Pradu najúčinnejším nástrojom v boji proti džihádistickým formáciám. Výučba však musí byť založená na rešpektovaní ľudských práv a na budovaní tolerantného spolužitia rôznych sociálnych vrstiev a náboženských skupín.

FIDES – tlačová agentúra Pápežských misijných diel, Preklad: Dominika Salanciová FOTO: archív PMD

Misijný fond solidarity KORONA BLIŽŠIE