V Pakistane zavraždili kresťana pre jeho vieru

Nadeem Joseph si spolu so svojou rodinou v máji tohto roku kúpil dom v prevažne moslimskej štvrti v meste Pešávar. Potom čo sa ich moslimskí susedia dozvedeli, že sa do štvrte presťahovala kresťanská rodina, spustil sa nával vyhrážok. Susedia na Josepha naliehali, aby urýchlene opustil svoj nový domov. Tvrdili, že v ich štvrti smú bývať iba moslimovia a kresťania ani židia tam nemajú čo hľadať. K výhražným slovám sa postupne pridali aj konkrétne skutky. Jedného dňa sa v zámku na hlavnej bráne domu objavilo lepidlo, inokedy sa obeťami zastrašovania stali Josephove deti.

V deň útoku – 4. júna – sa pred Josephovým domom objavil jeho sused Salman Khan so svojimi synmi, aby mu uložil jednodňové ultimátum na opustenie domu. Nadeem Joseph odpovedal, že jeho rodina má právo žiť tam, kde sama chce a chystal sa zavolať políciu. Než však stihol vytočiť telefónne číslo, útočníci spustili paľbu a dvakrát zasiahli Josepha do brucha. Obeťou brutálneho útoku sa stala aj Josephova svokra Elizabeth Masih, ktorú zranili na ramene. Ani jeden zo zvyšných susedov Josephovej rodine nepomohol. Po privolaní zdravotnej pomoci boli obaja ranení transportovaní do nemocnice, kde Joseph v priebehu nasledujúceho mesiaca podstúpil päť náročných operácií. Počas poslednej z nich dňa 29. júna zraneniam podľahol.

Ešte predtým však z nemocnice poslal odkaz, v ktorom hovoril, že sa bojí jednak o svoj život, jednak o svoju rodinu. Uviedol tiež, že za osudný dom ešte nestihol zaplatiť jeho plnú sumu.

Polícia zatkla niekoľkých členov Khanovej rodiny, no samotný páchateľ je stále na úteku. Podľa dostupných informácií je navyše Salman Khan zapletený aj do obchodovania s kokaínom.

Diskriminácia pakistanských kresťanov sa v poslednom čase stupňuje. Mnohí sú zo strany moslimov označovaní ako churha (doslova špinaví, nečistí) a čelia najrôznejším formám útlaku. Niektorí fundamentalisti by kresťanov radi videli zamestnaných len v tých najpodradnejších prácach, akými sú upratovanie ciest či čistenie kanálov. V mnohých inštitúciách funguje segregácia moslimského a nemoslimského obyvateľstva, keď majú obe skupiny vyhradené osobitné miesta a osobitné služby.

Prezident Hnutia za toleranciu v Pakistane Christian Samson Salamat konštatuje: „Útok proti Nadeemovi Josephovi je ukážkou najhoršej možnej formy prenasledovania náboženských menšín v Pakistane. Stojíme pred závažnou otázkou – kto sa podujme chrániť životy týchto ľudí, aby sa podobné útoky viac neopakovali?“

FIDES – tlačová agentúra Pápežských misijných diel, Preklad: Dominika Salanciová FOTO: archív PMD

Misijný fond solidarity KORONA pomôž